MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Lembergs: No Levita Latviešu vēsturisko zemju likuma nebūs nekādas jēgas

Valsts prezidenta kā jurista izstrādātajā Latviešu vēsturisko zemju likumā ir pieļautas vēsturiskas kļūdas, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Kā zināms, Saeima ceturtdien, 1. oktobrī, nolēma nodot izskatīšanai parlamenta Administratīvi teritoriālās reformas komisijā Valsts prezidenta Egila Levita izstrādāto Latviešu vēsturisko zemju likumu.

“Es neredzu [tajā likumā] anotāciju. Jābūt ir pamatojumam – gan jēdzienam, kas ir vēsturiskā zeme, gan kritērijiem, kas tieši ir latviešu vēsturiskās zemes,” norādīja Lembergs, turpinot, ka jābūt arī sociālekonomiskai un vēsturiskai analīzei.

“Tur arī pamatojuma nav, līdz ar to tas ir tāds jēls likumprojekts, kas faktiski nekādu pienesumu nedod,” pauda Lembergs.

Tāpat likumprojektā esot paredzēts veidot arī īpašu Vēsturisko zemju attīstības padomi, kurā darbosies valdības, Saeimas, prezidenta kancelejas un vēsturisko zemju pārstāvji. “Kam viņi atskaitīsies? Paši sev? Kas atskaitīsies? Pašvaldību vadītāji nav pakļauti ministriem. [..] Ja mēs runājam par Latvijas kultūru un tradīcijām, kā arī citu vēstures liecību saglabāšanu, tad mums ir mākslinieciskā pašdarbība, sākot no bērnudārziem, līdz pat senioriem, kā arī ir dažādas tradīcijas, ko mēs atbalstām.”

“Atskaitīties par ko mums ir, bet vēsturiskās zemes mums ir daudz un tās mums ir atstājuši mantojumā ne latvieši. Piemēram, cik zemes ir uzbūvējuši latvieši? Cik muižas ir uzbūvējuši latvieši? Cik mājas Vecrīgā ir uzbūvējuši latvieši? Arī Livonijas ordeņa pils – tas neskaitās latviešu ordenis. [..] Vai tad Livonijas ordenis tagad ir jāspridzina, jo tas nav latviešu?” bija neizpratnē Lembergs.

Tāpat viņš norādīja uz to, ka tikko ir apstiprināts Latvijas Nacionālais attīstības plāns. “Bet, ja viņi gribēja kaut ko akcentēt, tad šo tēmu vajadzēja atainot šajā dokumentā. Tagad ir Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2030. gadam, Latvijas Nacionālais attīstības plāns, un tas ir par pamatu visu plānošanas dokumentu izstrādei un ārvalstu finansējuma tēriņiem, un arī Latvijas resursu ieguldīšanai, bet tagad pēkšņi veidojas vēsturiskās zemes saglabāšanas plāns. Skaidrs, ka tam likumam jābūt vismaz atrunātam Latvijas Nacionālajā attīstības plānā, bet tā vietā šie plānošanas dokumenti ir saskaldīti, kas ir nepareizi,” uzskata Lembergs.

“Ja Levits vēlas sevi izcelt un iztaisīt par lielāku latvieti, lai par viņu nebūtu šaubas, tad šāda rīcība ir saprotama, bet tā būs vēl viens likums, no kura nebūs nekādas jēgas,” pauda Lembergs.

Foto: F64

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *