Lembergs: Jautājumā par Ventspils pilsētas un novada apvienošanu vissvarīgākais ir iedzīvotāju viedoklis
Lai arī Ventspils mērs Aivars Lembergs atzīst, ka šobrīd personīgi neredz ieguvumus no iespējamās Ventspils pilsētas un novada apvienošanas, viņš tai piekristu, ja par to nobalsotu iedzīvotāju vairākums.
“Tas ir tas gadījums, kad vajadzētu būt pašvaldību referendumam. Tas būtu pareizi,” uzskata politiķis, norādot, ka obligātam būtu jābūt arī socioloģiskajam pētījumam.
Vaicāts, kam tas būtu jāorganizē, Lembergs norādīja, ka to vajadzētu nodrošināt tiem, kas šādu iniciatīvu izrāda. “Šajā gadījumā, ja tā ir valdība, tad valdībai tas ir jāfinansē. Protams, mums nav vietējie referendumi vispār pēc likuma, bet tā var būt arī aptauja,” norādīja Lembergs.
“Tā kā es domāju, ka tādai aptaujai noteikti ir jābūt. Pirms tam ir jābūt domu apmaiņai,” piebilda politiķis, norādot, ka cilvēki, uz kuriem tas attiecas, noteikti vēlētos iepazīties ar argumentiem. “Pagaidām argumentu, kas pamatotu šādu nepieciešamību apvienot Ventspils pilsētu un Ventspils novadu, nav,” izteicās Ventspils mērs.
Lembergs norādīja, ka arī Ventspils novada amatpersonas iebilst pret šādu ieceri, vienlaikus piebilstot, ka svarīgākais šajā jautājumā neapšaubāmi ir iedzīvotāju viedoklis. “Tā kā, ja mums būs iespēja pavaicāt, mēs prasīsim, lai Pūces kungs atsūta pamatojumu,” izteicās politiķis, turpinot, ka, “ja ir labāk, tad es, protams, esmu “par”. Bet ja vienkārši apvienot, lai apliecinātu savu varu, tas nav arguments.”
Viņš uzsvēra, ka šobrīd nav zināms, kas gaidāms tālāk pēc apvienošanas. “Jācer, ka mums iedos kādu argumentu, ar kuru mēs varēsim iepazīties un izteikt savu viedokli. Starp citu, Pašvaldību harta paredz pienācīgā veidā konsultēties ar pašvaldībām jautājumos, kas uz tām attiecas. Pagaidām pienācīgā veidā konsultācijas nav notikušas. Paziņot, ka mēs apvienosimies, tā nav konsultācija,” izteicās Ventspils mērs.
Tajā pašā laikā viņš pieļāva, ka varbūt uz VARAM tiek izdarīts spiediens. “Varbūt cer kaut kādā veidā ietekmēt iespējamos vēlēšanu rezultātus. Ja tāds tas mērķis, kāds tam sakars ar iedzīvotāju interesēm? Tad tā arī vajag pateikt, skaidri un gaiši. Politiski mērķi arī ir arguments,” uzsvēra Lembergs.
Kā ziņots, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotais likumprojekts par Administratīvi teritoriālās reformas turpināšanu paredz to īstenot līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām 2021. gadā.
Jauna Administratīvo teritoriju un apdzīvotu vietu likuma izstrāde un iesniegšana Ministru kabinetā paredzēta līdz 2019. gada 1. decembrim. Plānots, ka Saeimā likums tiks pieņemts līdz 2020. gada 1. jūnijam.
Foto: F64