Kā attīstījusies sociālās palīdzības sniegšana Ventspils iedzīvotājiem?
Sociālo palīdzību Ventspils pilsētā iedzīvotāji var saņemt Sociālajā dienestā. Palīdzība tiek sniegta ventspilniekiem, kuri ir nokļuvuši krīzes situācijā, senioriem, personām ar invaliditāti, trūcīgām un maznodrošinātām personām, ģimenēm ar bērniem un citām mazaizsargātām iedzīvotāju grupām. Šodien iedzīvotājiem tiek piedāvāti 35 pabalstu un 12 sociālo pakalpojumu veidi.
Šobrīd, 2017. gadā Ventspils pilsētas Sociālais dienests pašvaldības uzdevumā turpina rūpēties par to, lai visi Ventspils iedzīvotāji, kuriem tas ir nepieciešams, saņemtu atbalstu – materiālu, fizisku un arī emocionālu. Šogad sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu nodrošināšanai no pašvaldības budžeta iedalīti vairāk kā 2 miljoni eiro. Ventspilniekiem ir iespējams saņemt dažādus pabalstus, atbilstoši savai sociālajai situācijai. Piemēram, seniori un personas ar invaliditāti gada laikā saņem sociālo palīdzību un pakalpojumus par kopējo summu vairāk kā 900 tūkstošu eiro apmērā.
Bet kā bija kādreiz? 1994. gadā iedzīvotājiem tika piedāvāti tikai 12 sociālo pabalstu veidi, bet sociālajai palīdzībai kopumā tika novirzīti līdzekļi par kopējo summu 766 940 eiro. Nebija tādi, tagad jau par ierastiem uzskatāmi pabalsti – īres maksas izdevumu daļējai segšanai, pabalsti studentiem, bērnu ēdināšanas pabalsti bērnudārzos un brīvpusdienas skolās. Ar katru gadu pabalstu skaits un pašvaldības sniegtā palīdzība turpināja palielināties, un 2004. gadā pašvaldība radīja iespēju saviem iedzīvotājiem saņemt jau 27 pabalsta veidus, un sociālajai palīdzībai novirzīja jau vairāk kā 1 miljonu eiro, kas deva iespēju palīdzēt daudz vairāk iedzīvotājiem.
2017. gadā pašvaldība turpina atbalstīt biedrības un nodibinājumus, kas ar savu darbību sniedz palīdzību mazaizsargāto grupu ventspilniekiem. Ja sākotnēji, 1994. gadā, tika atbalstītas tikai 2 organizācijas, piešķirot tām līdzekļus 608 eiro apmērā, tad šobrīd Ventspils pilsētas pašvaldība atbalsta jau 14 organizācijas, ik gadu iedalot finansējumu vairāk kā 40 tūkstošu eiro apmērā.
Mainījusies arī Sociālā dienesta struktūra. Vēl 2004.gadā iedzīvotāji pēc sociālās palīdzības varēja vērsties Sociālās aprūpes pārvaldē. 2004.gadā darbu uzsāka pirmie divi sociālie darbinieki ģimenēm ar bērniem, bet šodien Sociālā dienesta Atbalsta nodaļā darbam ģimenēm ar bērniem strādā seši profesionāli sociālie darbinieki, kas regulāri papildina savas zināšanas kursos un apmācībās. Par sociālās palīdzības pieejamību ģimenēm Ventspils pilsētā stāsta vecākā sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem Ludmila Dārziņa:
Pozitīvi ir tas, ka Ventspilī dzīvojošas ģimenes ar bērniem saņem atbalstu gan Ventspils pilsētas centrā – Raiņa ielā 10, gan Pārventas filiālē – Talsu ielā 39, kura tik atvērta 2009. gadā.
Sociālo atbalstu ģimenes ar bērniem var saņemt ne tikai no sociālajiem darbiniekiem, bet arī no sociālajiem pedagogiem, kuru darbavieta atrodas skolās. Pakāpeniskā sociālā pedagoga ieviešana Ventspils izglītības iestādēs, sākot ar 2005. gadu, bija pavisam jauna pieeja sociālo problēmu risināšanā un preventīvā darba veikšanā, kas tolaik nebija populāra prakse Latvijas lielajās pašvaldībās. Ventspils pilsētas Sociālā dienesta speciālisti arī tagad ir atvērti jaunām metodēm savā darbā un īpašu uzmanību pievērš sava darba kvalitātei. Protams, vislielākais prieks, kad redzam sava darba augļus – laimīgus klientus un viņu ģimenes.
2006. gadā darbu uzsāka pirmais sociālais darbinieks darbam ar pilngadīgām personām. Nu Sociālajā dienestā tādi ir pieci, no kuriem divi ir apmācīti darboties arī ar īpašu metodi – karitatīvais sociālais darbinieks. Viena no tām ir Anete Misiņa, kura Ventspils Sociālajā dienestā strādā jau kopš 2004. gada. Anete Misiņa ikdienā palīdz krīzes situācijā nonākušajiem uzlabot savas dzīves kvalitāti un iekļauties sabiedrībā.
Sociālajā dienestā pēc palīdzības var vērsties ikviens Ventspils pilsētas iedzīvotājs, kurš nonācis krīzes situācijā un kuram nepieciešams saņemt sociālo palīdzību vai sociālos pakalpojumus. Ventspilniekus, kuriem tas ir aktuāli, laipni aicinām vērsties Ventspils pilsētas Sociālajā dienestā Raiņa ielā 10 un Talsu ielā 39, vai arī zvanīt pa tālruni 3660121.
Foto: Bērnu un pusaudžu atbalsta centra „Nāc līdzi!” arhīvs