Jūlijā no jauna tiek atvērta Klaušinieku māja un Dainu kalnam – 35
Ar jūlija mēnesi sestdienās un svētdienās Turaidas muzejrezervātā pēc pandēmijas ierobežojumiem apmeklētājiem no jauna tiek atvērta Klaušinieku māja, kurā iekārtota plaša ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas vēsta par vairāk nekā 100 gadus ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz Latvijas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā.
Ekspozīcija ir daudzdimensionāls stāsts par straujo un sarežģīto 19. gadsimtu mūsu zemē, par brīvību, zemi, darbu, latviešu valodas attīstību, izglītību, nacionālās pašapziņas veidošanos un Latvijas valsts izveidi. Papildus jau atvērtajām ekspozīcijām Turaidas pilī tiek atvērts arī Rietumu korpusa pagrabs, kurā apskatāma ekspozīcija “Turaidas pils būvvēsture”. Izzinot vēstures stāstus tūkstošgadu garumā, arī turpmāk var iepazīt Gaujas lībiešu kultūras mantojumu, viduslaiku liecības, Turaidas muižas saimniecisko centru un Dainu kalnu, kam šogad kopš tā atklāšanas 1985. gada 7. jūlijā aprit jau 35. gadskārta.
Dainu kalna svētku dienā 7. jūlijā Turaidas muzejrezervāta Apmeklētāju centrā skanēs latviešu tautasdziesmas, Dainu kalns tik rotāts ozollapu vainagiem un meiju piramīdām un visu dienu Turaidas muzejrezervāta FaceBook vietnē varēs redzēt videoierakstus no folkloras svētkiem daudzu gadu garumā, kas notikuši Dainu kalnā. Plkst. 8.30 rīts iesāksies ar Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes video sveicienu tiešsaistē no Dainu kalna un dienas gaitā tiks publicēti arī folkloras kopu un muzejrezervāta draugu un atbalstītāju video sveicieni.
Turaidas muzejrezervāts apmeklētājus īpaši jūlijā aicina iepazīt ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, jo tieši šajā mēnesī akcijas ietvaros ekspozīciju būs iespējams apmeklēt bez papildus biļetes, tikai par vienoto muzejrezervāta biļetes cenu. Vēsturnieks un arheologs, ilggadējais LU Latvijas vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, ekspozīcijas atklāšanas svētkos pauda domu: “Lai gan tautas mugurkaulu okupācijas varai tā arī neizdevās salauzt, okupācijas sekas vēl jūtamas – mēs joprojām esam „gaidošā sabiedrība”, kura sev līdz galam vēl nav spējusi noticēt. Tieši tādēļ šis stāsts, kas ietverts jaunajā Turaidas muzejrezervāta ekspozīcijā „Klaušinieks – saimnieks – pilsonis” mums ir tik svarīgs.” Lai izvērtētu ekspozīcijas vēstījumu, ikviens aicināts iepazīt stāstu, kā tapa Latvijas valsts.